Strumieniowanie gier zostało oparte na przesyłaniu plików video oraz audio w sposób nieprzerwany bez konieczności ich zapisywania. W dzisiejszych czasach wykorzystywane jest to przez wiele popularnych firm jak między innymi Google oraz Microsoft. W swoich produktach pragną nam udowodnić, że strumieniowanie gier jest ogromną rewolucją na rynku różnych procesów technologicznych. W ciągu ostatnich lat obie firmy poczyniły ogromne inwestycje w ramach tej technologii.
Na czym właściwie polega przesyłanie strumieniowe?
Gry to obecnie najpopularniejsza forma spędzania wolnego czasu niezależnie od wieku. Niektóre osoby wybierają różnego rodzaju internetowe gry, a niektórzy sięgają po rozwiązania, które mogą przynieść im wygraną w postaci środków finansowych. Darmowe gry hazardowe online w Total Casino to najbardziej odpowiednia forma rozgrywki w kasynie. Teraz można grać nawet nie wychodząc z domu. Kolejna grupa graczy decyduje się na rozrywkę w formie konsoli do gier. Ich funkcjonowanie opiera się na przesyłaniu strumieniowym. To nic innego jak technologia wykorzystywana do przesyłania multimediów. Dzięki niej można odtwarzać pliki video oraz audio w tym samym momencie, gdy są one wysyłane. W związku z tym nie ma konieczności pobierania plików w celu ich odtwarzania.
Przesyłanie strumieniowe powoduje, że kolejne fragmenty plików znikają zaraz po ich odtworzeniu. Obecnie tego rodzaju technologia posiada naprawdę szerokie zastosowanie w wielu branżach. Z kolei media strumieniowe mają za zadanie dostarczać multimedialnej informacji, która pochodzi od dostawcy transmisji w sposób nieprzerwany. W dzisiejszych czasach najpopularniejsze rozwiązania zostały oparte na przesyłaniu skompresowanych danych multimedialnych przy pomocy Internetu. Pozwala to na przesyłanie obrazu, dźwięku oraz pozostałych danych opisowych.
Google Stadia
Google Stadia to nic innego jak usługa streamingowa. Istnieje możliwość korzystania z niej bez żadnych ograniczeń na każdym urządzeniu. W założeniu Stadia miała funkcjonować w miejscu, gdzie dostępny jest Internet oraz można uruchomić przeglądarkę Google Chrome. Oczywiście wszelkie czynności dokonywane są w chmurze, a więc nie ma konieczności zakupu sprzętu o naprawdę wysokich parametrach. Dostęp do określonych tytułów odbywa się w ramach płacenia abonamentu. Istnieją jednak produkcje, które będą wymagały dodatkowego zakupu. Google Stadia może funkcjonować praktycznie na każdym urządzeniu, jednak na początku trzeba zdawać sobie sprawę z możliwych ograniczeń. Ta usługa skierowana jest głównie do osób, które posiadają smartfony z Pixel, również w przypadku Smart TV oraz wszelkiego rodzaju komputerów.
Pojawiły się jednak pewne parametry, które są niezbędne do korzystania z Google Stadia. Niezbędny będzie system Windows 7 wyposażony w dodatek SP1. Kartę graficzną GeForce GTX 870 z 4 gb VRAN lub Radeon R9 290. Wymagany będzie również procesor IntelCore i7-3770 z 3,5 GHz czy też AMD-FX 8350. Pamięć RAM powinna wynosić co najmniej 8GB. Należy wspomnieć, że firma Google ma również w planach wypuszczenie specjalnego pada, który w sposób automatyczny będzie łączył się z chmurą. Premiera Google Stadia w Polsce została zaplanowała na rok 2020.
xCloud
Odpowiednikiem na stworzoną przez Google Stadie jest Cloud, który został wymyślony przez firmę Microsoft. Z założenia użytkownik będzie mógł grać na praktycznie każdym urządzeniu mobilnym, do których zalicza się tablet, smartfon, czy też telefon. Microsoft zapewnił użytkownikom dwie możliwości sterowania. Pierwsza polega na wykorzystaniu wirtualnych klawiszy, które wyświetlą się ekranie. Z kolei drugim rozwiązaniem jest używanie specjalnego pada, który może zostać połączony z wybranym urządzeniem. Obecnie połączenie internetowe musi wynosić co najmniej 10 Mb na sekundę. Dla wielu osób może to stanowić pewnego rodzaju ograniczenie. Jednak nad tym parametrem Microsoft zamierza jeszcze popracować. Producent xCloud zapewnia, że z danej usługi będzie można korzystać w 170 państwach. Premierę swojego urządzenia zaplanowano na 2020 rok.
Jak widać, xCloud to odpowiedź na rozwiązania, które wprowadziła zarówno firma Sony oraz Google. Obecnie każda z firm zdradza niewiele na temat swoich produktów. Z pewnością ich porównanie będzie możliwe dopiero po premierze. Obecnie można jednak stwierdzić, że możliwość korzystania z gier znajdujących się w chmurze to przyszłość. Wiele gier, które obecnie cieszą się dużą popularnością, takie jak darmowa ruletka online, zaczną działać na podobnych zasadach. Przesyłanie strumieniowe z biegiem lat może zostać wykorzystane w różnego rodzaju gałęziach całej gospodarki.