W doniesieniach medialnych co chwilę słyszymy o wyciekach danych albo cyberatakach. Nie ma w tym więc nic dziwnego, że ludzie w obawie o własne dane, szukają w internecie sposobów na obronę przed takimi atakami. Nikt na pewno nie chce, żeby jego wygrane powędrowały wprost na konto cyberprzestępcy. Jak zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych? Przygotowaliśmy dla was 5 prostych porad.
Jeżeli jesteście osobami, które czasem klikają w podejrzane linki, to na pewno warto wyposażyć się w program antywirusowy. Zanim jednak zakupicie taki program, warto poszukać w internecie wersji darmowych lub próbnych. Wersje próbne popularnych programów antywirusowych pozwalają na korzystanie ze wszystkich opcji, bez konieczności płacenia za program przez pewien czas. Najczęściej wersje próbne trwają 30 dni, po czym program sam informuje nas o upływie naszej próbnej licencji. Warto więc pobrać wersję próbną, nawet jeśli po jej upływie nie zdecydujemy się na zakup płatnej wersji programu.
Kolejną poradą jest unikanie rejestracji w miejscach, gdzie nie jest to niezbędne. Ten krok ku bezpieczeństwu jest szczególnie ważny, jeśli rejestrujemy się w wielu miejscach, które wymagają od nas wysłania naszych dowodów tożsamości. Zawsze należy sobie zadać pytanie, czy aby na pewno chcę, żeby ten portal posiadał skan mojego dowodu? Owszem, możemy posiadać 10 kont bankowych i 20 kont w kasynie, nikt przecież nam tego nie zabroni. Problem pojawi się dopiero wówczas, kiedy jeden z tych banków wyśle maila do wszystkich swoich użytkowników, w którym to przeczytamy o wycieku danych. Często wyciek zauważany jest przez firmy dopiero po pewnym czasie, więc w momencie otrzymania takiego maila nasza sytuacja może już być krytyczna. Z tego właśnie powodu uczulamy naszym czytelników, zawsze zastanówcie się kilka razy, zanim wyślecie jakiejś firmie skan swojego dowodu lub zdjęcie swojej karty płatniczej. Czasem może się okazać, że przezwyciężenie chęci otrzymać jakiś bonus bez depozytu na poker online uratuje was od wycieku danych.
Trzecia porada dotyczy aktualizacji naszego oprogramowania. Pamiętajcie, aby zawsze włączać automatyczne aktualizacje w waszych systemach operacyjnych i najczęściej używanych programach. Dotyczy to również programów antywirusów. Oprogramowanie od zaufanego producenta i bez luk bezpieczeństwa jest bezpiecznym oprogramowaniem.
Czwarta rada dotyczy waszych haseł. Hasło składające się z waszej daty urodzin lub miejsca urodzenia jest złym hasłem. Jeżeli wasz komputer jest dobrze zabezpieczony, posiada aktualizacje oraz program antywirusowy, warto wyposażyć się w menedżer haseł. Może to być bezpłatny KeePass lub LastPass. W menedżerze haseł musimy podać tylko jedno główne hasło, które uruchamia naszą bazę haseł. W takiej bazie generować możemy hasło o wielu znakach specjalnych, które na pewno będzie bezpieczne. Doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie potrafią wymyślać haseł lub po prostu hasła wypadają im z głowy.
Ostatnia porada dotyczy głównie komputerów i warunków, w jakich z nich korzystamy. Do każdego obcego komputera warto podchodzić jak do zainfekowanego. Nigdy nie mamy pewności, czy ktoś nie zainstalował na takim komputerze złośliwego oprogramowania. Z tego właśnie powodu nigdy nie powinniśmy wkładać do takiego komputera pamięci flash usb z naszymi osobistymi danymi. Jeżeli natomiast ktoś korzysta z naszego komputera, w miarę możliwości warto obserwować, co ta osoba robi i jakie programy uruchamia.
Te proste porady na pewno zwiększą wasze bezpieczeństwo online oraz offline.