4 wskazówki, jak uniknąć uzależnienia od hazardu

Obstawianie zakładów często jest dobrą zabawą, jednak trzeba pamiętać, że szybko można się od tego uzależnić. Walka z nałogiem jest trudna, dlatego warto zrobić wszystko, aby tego uniknąć. Oto kilka wskazówek o tym, jak grać rozsądnie i uniknąć uzależnienia od hazardu.

4 wskazówki, jak uniknąć uzależnienia od hazardu
4 wskazówki, jak uniknąć uzależnienia od hazardu

Akceptowanie przegranej

Decydując się na zakłady bukmacherskie należy pamiętać, że nie zawsze będziemy wygrywać. Co prawda są sposoby na to, aby zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo, jak korzystanie z podpowiedzi umieszczonych w specjalistycznych serwisach, np. Wetten PL, jednak każdy sport czasami bywa nieprzewidywalny. Może się zdarzyć, że drużyna czy zawodnik uznawany za faworyta przegra, gdyż na sportową formę wpływa wiele różnych czynników. Źle obstawiony kupon u bukmachera trzeba po prostu zaakceptować. Nie powinniśmy szukać rewanżu za wszelką cenę.

Kontrola budżetu

Uzależnienie od hazardu niesie za sobą kilka poważnych konsekwencji, w tym problemy finansowe. Z tego względu powinniśmy ściśle określić budżet, jaki przeznaczymy na obstawianie zakładów. Możemy ustalać stawkę tygodniową, miesięczną lub inną, w zależności od własnych potrzeb i tego, jak często chcemy obstawiać zakłady. Najważniejsze jest to, aby nie przekraczać wyznaczonej przez siebie kwoty, co często wiąże się z akceptacją przegranych. Istotne jest także to, aby nie pożyczać od rodziny czy znajomych pieniędzy, które później przeznaczymy na grę, gdyż w ten sposób można się zadłużyć. Jest to na tyle ważna zasada, że większość bukmacherów wspomina o niej w swoim regulaminie odpowiedzialnej gry: https://lvbet.pl/pl/odpowiedzialna-gra/. Na zakłady nie powinno się wydawać kwoty odłożonej przykładowo na zapłacenie rachunków czy środki do życia, to samo dotyczy rodzinnych oszczędności.

Unikanie dodatkowych używek

Kiedy postanowimy obstawić zakład na wybrane wydarzenie sportowe, nie powinniśmy sięgać w tym samym czasie po alkohol czy inne używki. Nawet ich niewielka ilość może sprawić, że stracimy nad sobą kontrolę, a wtedy na grę wydamy za dużo pieniędzy. Poza tym środki odurzające nierzadko przyczyniają się do tego, że stajemy się agresywni, w efekcie czego stajemy się zagrożeniem dla swoich bliskich i niekiedy nawet dla siebie samych.

Znalezienie innego hobby

Gracze przyznają, że zakłady bukmacherskie to bardzo ciekawe hobby. Jednak nie powinny one być jedyną pasją, na którą poświęcamy swój wolny czas. Warto znaleźć dla siebie również inne zajęcie, które będzie sprawiało nam tyle samo lub nawet więcej satysfakcji. Tak naprawdę mamy wiele możliwości do wyboru. Dobrym rozwiązaniem jest m.in. nauka gry na instrumencie, rozwijanie talentu plastycznego, poznawanie nowego języka czy czytanie książek. Nowe hobby może stać się sposobem na wyciszenie po przegraniu zakładu.

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Czy możemy samodzielnie rozpoznać, że uzależniliśmy się od hazardu? Czasami bywa to trudne, ale jeśli krytycznie spojrzymy na swoje zachowanie i je przeanalizujemy, prawdopodobnie zauważymy niepokojące sygnały świadczące o uzależnieniu. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • obsesję na punkcie gry,
  • mocną presję na wygranie pokaźnej sumy,
  • okłamywanie bliskich,
  • ciągłe zadłużanie się,
  • brak kontroli nad budżetem i czasem spędzonym w serwisie bukmacherskim.

Podobnie jak każdy inny nałóg, uzależnienie od hazardu wymaga specjalistycznego leczenia. Najlepsze efekty zazwyczaj przynosi terapia w zamkniętej formie, prowadzona przez kilka tygodni, jednak to w dużej mierze terapia zależy od stopnia uzależnienia. Bardzo ważne jest to, aby z tego typu problemami jak najszybciej wybrać się do specjalisty, który doradzi odpowiednią formę pomocy. Hazard należy do uzależnień nawracających, a więc chwila słabości wystarczy, aby zakłady znów stały się nałogiem.

5 / 5. Ocen: 1

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.Betclic.pl
Cashback 600 PLN (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl

Legalni bukmacherzy

Back to top button